piątek, 14 października 2016

Miesiąc oszczędzania z Gosia Oszczędza - DZIEŃ 14

Dzień Edukacji Narodowej niewątpliwie wpłynie na Twoje dzisiejsze zadanie :-) A to dlatego, że dziś
rozszerzamy swoją misję oszczędzania na kolejne osoby, a konkretnie na Twoich domowników.

Potrzebne akcesoria: stoicki spokój i druga połowa, ewentualnie dzieci

Zadanie: Przeprowadzasz poważną rozmowę

Jeśli jesteś w związku to misja oszczędzania i reorganizacja Twoich finansów nie jest grą jednoosobową i musicie grać zespołowo. Oczywiście najlepiej byłoby gdybyście grali w jednej drużynie, czyli strzelali na jedną bramkę :-)

Jeśli Twój partner jeszcze nie przyłączył się do Twojego ogarniania finansów to przygotuj się do takiej rozmowy i zarezerwujcie dla siebie chwilę czasu dziś wieczorem. Taka rozmowa musi się odbyć, a im wcześniej się za to zabierzesz, tym szybciej uporasz się ze swoimi finansami.

Jeśli Twoja sytuacja jest bardzo zła, warto porozmawiać o tym z dziećmi. Oczywiście nie wprowadzaj ich we wszystkie problemy, ale przygotuj je na to, że macie trochę gorszy czas i np. przez pół roku będziecie oszczędzać też na słodyczach i zabawkach. Spokojne przedstawienie sytuacji na pewno pomoże im zrozumieć odmowę w sklepie.

Jak przygotować się do takiej rozmowy? Na pewno przydadzą Ci się wcześniejsze wyliczenia. Najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju i nie poddawanie się emocjom - nie chodzi o to, żeby coś komuś wypominać, ale żeby ustalić wspólny front.

Przedstaw spokojnie Waszą obecną sytuację finansową i otwarcie powiedz jaki stan finansów chciałbyś uzyskać. Wysłuchaj opinii partnera i przedyskutujcie ewentualne rozbieżności. Być może Twoje plany będą wymagały modyfikacji? Szukacie kompromisów - jeśli plan działania będzie odpowiadał Wam obojgu, macie większą szansę na jego realizację i wzajemne motywowanie się.

W swoim dość krótkim życiu odbyłam dwie takie rozmowy, w tym drugą całkiem niedawno ;-) Zapewniam, że jeśli sprawy finansowe traktujecie jako istotną, ale nie najważniejszą część Waszego życia, macie jasno sprecyzowany plan i ustalone priorytety, to takie rozmowy nie są burzliwe. Strach przed rozmową jest wprost proporcjonalny do korzyści płynących z jej odbycia :-)

Jeśli potrzebujesz inspiracji - to polecam posłuchać w tym temacie Marcina, który powiedział o finansach w związku kilka mądrych rzeczy ;-)
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

28 komentarzy:

 1. Miesiąc oszczędzania to super pomysł :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Gosiu! U mnie na szczęście oboje idziemy w tym samym kierunku, nie było tak od początku, choć mój chłopak nie szastał może kasą, ale zdarzało mu się sporo nieracjonalnych wydatków. Nie mieliśmy jakiejś oficjalnej rozmowy, co uważam za dobry pomysł, ale małymi kroczkami pokazywałam mu różne sprawy, gdzie uciekają mu pieniądze, zachęciłam do spisywania wydatków, założenia lokat, do udziału w promocjach bankowych, gdzie można zarobić. Powiem Ci, że cieszy mnie bardzo to, jak się wkręcił i sam teraz dba o finanse. Wiem, że w małżeństwie będzie nam o wiele łatwiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co wiemy z przeprowadzonych przez nasz portal ankiet, oszczędzanie nie jest dobrą stroną wielu kobiet. Dlatego cieszymy się, że Pani sobie tak świetnie radzi. Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. To dowodzi, że warto oszczędzać :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście warto oszczędzać, ale musimy robić to z głową, ponieważ wiele osób przypłaca oszczędzanie swoim zdrowiem, a to jest głupie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myśle, że oszczędzać warto ale bez przesady. Przecież nie możemy sobie odmawiać wszystkiego aby oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym kraju to mało kto cokolwiek oszczędza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) Zgadzam się z tym w stu procentach :)

   Usuń
 9. Jest to niezwykle interesujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi brakuje motywacji do oszczędzania...

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja się staram i nawet się udaje. Trzeba trochę samozaparcia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy wpis. Moim zdaniem oszczędzanie pieniędzy jest kluczem do spokojnej przyszłości. Nie musimy przejmować się, że nie będziemy mieć pieniedzy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten blog jest mi bardzo pomocny. Ciekawe informacje tutaj zamieszczacie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla mnie oszczędzanie bez celu jest bezsensowne...

  OdpowiedzUsuń
 15. Oszczędzanie to nic prostego niestety.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przydadzą mi się wszystkie porady z tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Często odwiedzam tego bloga. Bardzo przydatne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niektóre wpisy są przydatne, niektóre natomiast przesadzone.

  OdpowiedzUsuń
 19. Promocja CA, w której oddajesz mniej niż pożyczasz: bankomaniacy.pl/oddajesz-mniej-niz-pozyczasz/

  OdpowiedzUsuń
 20. No ja muszę też zacząć. Brakuje mi środków.

  OdpowiedzUsuń
 21. Elastyczne konto od Getin Bank - można wypłacać środki z konta bez limitu wypłat w miesiącu za darmo

  OdpowiedzUsuń