środa, 5 października 2016

Miesiąc oszczędzania z Gosia Oszczędza - DZIEŃ 5

Właściwie przegląd sytuacji mamy zrobiony. Przyszedł czas na kolejne planowanie. Dzisiejszy wpis jest zdecydowanie inny niż poprzednie. To pierwszy w którym postaram się przekonać Cię do wyrobienia w sobie niesamowicie ważnego dla Twoich finansów nawyku.

Potrzebne akcesoria: wczorajsze obliczenia, kalkulator i notatnik

Zadanie: Zaplanuj budżet domowy

Wśród osób, które już zajęły się domowymi finansami, bardzo popularne jest powiedzenie Johna C. Maxwella, który powiedział: "Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły."

I tak naprawdę to jest cała filozofia robienia budżetu. Ustalenie granic wydatków, pozwoli Ci utrzymać w ryzach zachcianki. I jako osoba, która uczyła się oszczędzania od zera, zapewniam, że na początku drogi taki budżet baaaardzo pomaga.

Pierwszy budżet to Twoje wczorajsze wydatki i jedzenie. To jest absolutne minimum potrzebne na przeżycie. Jeśli Twoja sytuacja jest krytyczna to polecam zacisnąć pasa i ograniczyć resztę wydatków. Jeśli nie macie noża na gardle to nie ma sensu ograniczać się do minimum przeżycia - dorzućcie też rezerwę na jakieś przyjemności - np. 100 zł, które będziecie wydawać bez wyrzutów sumienia.

Jak powinien wyglądać budżet? Zapisujesz wszystkie wydatki, podsumowujesz i obliczasz ile pieniędzy z wypłaty powinno Ci zostać. Załóżmy, że "na papierze" zostaje Ci 200 zł <-- :-="" bu="" ca="" ci.="" dno="" em="" jest="" ka="" kt="" kwota="" mas="" miesi="" na="" oszcz="" p="" pocz="" powiniene="" przeznaczy="" r="" tku="" to="" z="">
Najtrudniejszym elementem jest utrzymanie zaplanowanych kwot. Jeśli przeznaczasz na jedzenie 500 zł to postaraj się nie przekroczyć w tym miesiącu tej kwoty. Jeśli przeznaczasz 100 zł na rozrywkę to nie idź w tym miesiącu na koncert, który kosztuje 120 zł.
....

Przygotujcie się na to, że początki nie są łatwe. Może się okazać, że źle oszacowaliście wydatki na jedzenie czy zapomnieliście o jakiś wydatkach - nic nie szkodzi, bo macie szansę na poprawę w kolejnym miesiącu. Tak, tak! Budżet robimy każdego miesiąca :-)

Jeśli chcecie zobaczyć moje pierwsze budżety to możecie znaleźć kilka słów w tych wpisach:

Planowanie domowego budżetu - pierwsze próby

Jak podzielić budżet domowy - wersja bardziej zaawansowana

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

15 komentarzy:

 1. Zdecydowanie warto przeczytać i przemyśleć swój budżet i oszczedzanie

  OdpowiedzUsuń
 2. dało mi dużo do myślenia... dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Budżetowanie bardzo pomaga w oszczędzaniu. Na początku musiałam się bardzo motywować teraz to już naturalny odruch. Nie wyobrażam sobie życia bez zapisywania wydatków

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam a gdzie codzienne wpisy czekam na nie a tu nic

  OdpowiedzUsuń
 5. Gosia dlaczego nie ma porad jak oszczędzać w październiku

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć czekam na opis na czwartek,piątek i sobotę. Jak oszczędzać jak brakuje porad. POZDRAWIAM KASIA

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć Gosiu gdzie jesteś.Czekam na Twoje porady.Bardzo są dla Mnie pomocne ponieważ muszę wyjść z debetu i dopiero wtedy będę mogła zacząć oszczędzać. Pozdrawiam Ania


  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze żarło, ale zdechło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo Was przepraszam!

  Kochani, właśnie wróciłam z leśnej głuszy, gdzie kajakowałam przez ostatnie 5 dni bez dostępu do internetu. Cudownie spędzony czas, ale wracam i co widzę???
  MOJE ZAPLANOWANE POSTY NIE SĄ OPUBLIKOWANE!!! ;-( ;-(
  Mam nadzieję, że nie podupadliście w oszczędnościowym zapale i dzielnie wytrwaliście bez tych wpisów. Wszystko jest już wrzucone na stronę, więc zapraszam do nadrabiania zadań z ostatnich 4 dni.
  Wybaczcie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Planowanie budżetu domowego to podstawa, ponieważ unikamy dzięki temu zbędnych wydatków, a także możemy dokonać analizy pod kątem wydatków najbardziej rujnujących finanse.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z takiego budżetu można się dowiedzieć naprawdę bardzo dużo rzeczy. Ja sama zaczęłam od jakiegoś czasu wszystko zapisywać, ponieważ szykuję się do zakupu mieszkania na sołtysowicach w ofercie PCG i chcę jak najwięcej uzbierać na wkład własny, a później na urządzenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. podoba mi się tu nie sądziłam że wciągnie mnie czytanie blogów

  OdpowiedzUsuń
 13. A gdy się nie da oszczędzać, to sprawdź tu pożyczka od Smartney, możesz testować przez 60 dni bez opłat, o ile jesteś nowym klientem i spłacasz terminowo raty.

  OdpowiedzUsuń