sobota, 1 października 2016

Miesiąc oszczędzania z Gosia Oszczędza - DZIEŃ 1

Pierwsze zadanie przed Tobą! Motywacja zapewne na najwyższym poziomie i ogromne chęci do zmiany. Dziś wystarczy Ci 15 minut, które przygotuje Cię do dalszych zmagań.

Potrzebne akcesoria: kalkulator i notatnik

Zadanie: Wylicz swoją wartość netto

Instrukcja: Kartkę podziel na dwie części lub stwórz dwie kolumny w swojej tabeli. Po prawej stronie wypisz wszystkie swoje zobowiązania - kredyty, zadłużenie na karcie kredytowej, niezapłacone rachunki, dwie dychy, które pożyczyłeś od brata, nawet najmniejsze zobowiązanie. Obok każdego zobowiązania wypisz jego wartość na dzień dzisiejszy.  Po drugiej stronie wypisz wszystkie składniki swojego majątku - oszczędności, wartość posiadanych trwałych rzeczy (np. mieszkanie, samochód). Obok każdego zapisz kwotę.

Obie strony podlicz pod spodem. Od składników majątku odejmij zobowiązania. I to twoja wartość netto. Banalnie proste :-)

Co oznacza wartość netto? Określa Twoją dzisiejszą sytuację finansową. Jesteś na plusie? Świetnie - oby tak dalej! Jesteś blisko zera? Najwyższy czas zgromadzić jakieś oszczędności. Twoja wartość netto jest mniejsza niż zero? To znak, że musisz zakasać rękawy i jak najszybciej poprawić swoje finanse!

Zapewne zostało Ci kilka minut z tych 15? Poświęć je na chwilę refleksji - co stałoby się gdybyś dziś nagle potrzebował 15 000 zł? Co zrobiłbyś w gardłowej sytuacji? Jeśli widzisz tylko czarne scenariusze - wkurz się na siebie! I kopnij w tyłek (jeśli trzeba). Jutro przyjdź tu zmotywowany do granic możliwości i chwyć byka za rogi ;-)

Moja pierwsza wartość netto też była dużo na minusie. I co jest najlepszym rozwiązaniem? Poważne przyjrzenie się swoim finansom i ciężka praca.

Właściwie moje ostatnie wyliczenie wartości netto też jest poniżej zera, ale zdecydowanie się poprawiło.

Chcielibyście zanotować taki wzrost? Wszystko jest możliwe. Najważniejsza jest zmiana Twojego nastawienia do finansów, co osiągniesz bardzo łatwo śledząc kolejne części :-)

Koniec zadania na dziś. Odłóż wszystko i się zrelaksuj. Samo wyliczenie wartości netto sprawi, że w Twojej głowie nastąpi mała zmiana. A ta zmiana będzie kiełkować. :-)


Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

11 komentarzy:

 1. Jestem na plusie ;)
  Po stronie długów pusto... Uf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo u mnie! :) Teraz tylko musimy pracować by zwiększyć tę wartość dodatnią.

   Usuń
 2. Ja również na plus :) Nie jest źle :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Pani determinacji. Mamy nadzieję, że naszym klientkom spodoba się Pani blog. Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko prosto i zrozumiale, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Od tego dnia wszystko się zaczęło. Ja już w przyszłym roku zaczynam podobną akcję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam to samo zdanie co mój przedmówca.

  OdpowiedzUsuń
 7. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy karta kredytowa może pomóc w oszczędzaniu❓ Jak najbardziej❗ Proszę sprawdzić ranking kart kredytowych. A jaki sposób można zaoszczędzić❓ Rozważnie korzystając z pieniędzy banku, w którym posiadamy kartę. Ale uwaga, bo łatwo przeholować, więcej na wskazanej stronie www.

  OdpowiedzUsuń