poniedziałek, 2 lutego 2015

Jak mądrze oszczędzać, czyli konto oszczędnościowe 3,5%

flickr.com


Mądre oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy, ale też ich pomnażanie. Może konto oszczędnościowe nie jest najbardziej dochodowym sposobem, ale jest bezpieczne i łatwe. Dla każdego kto potrzebuje przechowywać swoje oszczędności - obowiązkowe! Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zmiany konta oszczędnościowego. Niestety dotychczasowe nie spełnia już naszych wymagań. Deutsche Bank obniżył oprocentowanie, a niebawem poleci jeszcze bardziej w dół. Na szczęście na rynku pojawił się nowy gracz, który oferuje całkiem przyzwoity procent :-) Czyli najwyższy czas na zmianę konta. Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku :-)

Kiedy zakładaliśmy pierwsze konto oszczędnościowe (ponad rok temu!) oferowało  nam 3% w skali roku. Limit był wyznaczony na 10.000 zł, ale nigdy go nie przekroczyliśmy. Dodatkowym wymogiem było założenie zwykłego RORu, którego prowadzenie było darmowe przy obrocie kartą na 200 zł miesięcznie. Konto oszczędnościowe miało jeden darmowy przelew w miesiącu na powiązany rachunek.

Oczywiście cała ta sielanka trwała długo i nawet te płatności kartą nie były problemem, ale niestety bank postanowił zmienić zasady gry. A skoro już wiemy, że przy oszczędzaniu nie ma sentymentów i kont na całe życie, bez skrupułów zamykamy konto w DB (jego oprocentowanie wynosi teraz 1,5%).

Dobrą alternatywą okazał się świeży na rynku Bank SMART. Otwierając SMART konto mamy możliwość otworzenia konta oszczędnościowego SMART Procent. Do 12 lutego oprocentowanie będzie wynosić 3,5%, co przy dzisiejszych stopach jest dobrą opcją Do 17 maja oprocentowanie będzie na poziomie 3% i wciąż jest to dobra opcja :-) Limit wynosi 50.000 zł i podejrzewam, że też go nie dosięgniemy w krótkim czasie ;-D

Co będzie po 12 lutego? Tego niestety nie wiem  3%! ale świeżość tego banku pozwala zakładać, że nawet jeśli oprocentowanie spadnie to i tak będzie konkurencyjne w stosunku do innych banków. Po prostu jako nowy gracz, będzie chciał ściągnąć do siebie jak najwięcej nowych klientów, więc oferta powinna pozostać atrakcyjna. Czy to się sprawdzi? Mam nadzieję, bo konto już mam otwarte :-)

Jak założyć konto w  SMART Banku?

Jeśli chcesz przebrnąć przez rejestrację samodzielnie, kliknij poniższy link:


Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda to od kuchni to zapraszam:

Pierwszy krok to oczywiście uzupełnienie danych osobowych. Procedura standardowa, ale jeśli chcecie zawrzeć umowę elektronicznie to pamiętaj, że dane osobowe podane w tym wniosku muszą być takie same jak w rachunku bankowym, z którego będziesz dokonywać weryfikacji. Jeśli dane będą się różnić zawiązanie umowy się nie uda.


Żeby założyć konto oszczędnościowe w SMART banku nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy przy wyborze "Forma zawarcia umowy" zaznaczyć jako metodę PRZELEW. Umowa zostanie zawiązana, po przelaniu z Waszego innego konta 0,01 zł. Jeśli wybierzesz opcję KURIER nie zapomnij podać prawidłowego adresu do korespondencji - tzn. takiego pod którym kurier Cię zastanie.Oczywiście przy zakładaniu SMART konta pojawiają się dodatkowe opcje. Dla nas najistotniejsze jest, żeby zaznaczony był "ptaszek" przy wniosku o otwarcie konta oszczędnościowego SMART Procent (zaznaczone na czerwono). Możecie zamówić też bezpłatnie kartę do konta jeśli jest Wam potrzebna. Ale jeśli planujecie korzystać tylko z konta oszczędnościowego to karta nie jest Wam niezbędna.


Po przejściu przez wszystkie kroki pojawia się taki komunikat.


Po wysłaniu przelewu i pozytywnej weryfikacji danych osobowych na obu rachunkach, otrzymacie przelew zwrotny. W tytule przelewu zwrotnego dostaniecie numer klienta, a smsem jednorazowe hasło do logowania. Przy pierwszym logowaniu konieczna będzie zmiana hasła. I tu lepiej się przygotować, bo SMART bank skomplikował trochę system haseł - musi ono zawierać znak specjalny, liczbę, małe i duże litery. Oprócz tego wszystko jest dziecinnie proste :-)


Linki do założenia konta użyte w tym wpisie to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli założysz konto za pośrednictwem "mojego" linku otrzymam prowizję za polecenie Ci tego produktu. Miej na uwadze, że nie polecam produktów, których nie sprawdziłam osobiście lub których nie uważam za dobrą okazję. Pamiętaj, że będę wdzięczna, jeśli skorzystasz z mojego polecenia, ale równie dobrze możesz założyć konto bezpośrednio na stronie banku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

16 komentarzy:

 1. w sumie takie konto jest bardziej opłacalne niż lokata

  OdpowiedzUsuń
 2. Gosiu, ale najpierw trzeba otworzyć konto osobiste w Bank smart?
  . Dopiero zaczynam przygodę z oszczędzaniem. To będzie moje pierwsze konto oszczędnościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie przy zakładaniu SMART konta, czyli konta osobistego jest możliwość założenia jednocześnie tego oszczędnościowego. Na trzecim zrzucie jest dokładnie pokazane gdzie należy to zaznaczyć.

   Ewa trzymam kciuki - od czegoś trzeba zacząć :-)

   Usuń
 3. Po 12 lutym oprocentowanie spadnie, i zdaje mi się ze spadnie wszystkim tym co założyli wcześniej też, ciekawe jakie oprocentowanie później. Ja w ING mam 3% przez 4 miesiące później też mi spadnie. Dlatego również zacznę szukać nie długo jakiejś alternatywy dla moich oszczędnosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie spadnie, ale mam nadzieję, że nie do tak niskiego poziomu jak ma obecnie reszta banków.

   Usuń
  2. Witam, tez chcialam zalozyc konto oszcz w Ing, ale niestety nie jest tak rozowo jak kolega wyzem mowi o 3%. Bo konto przez 4mce pracuje na 1,5% a dopiero po tym okresie jest doliczone kolejne 1,5% oddzielną transakcją. Niestety trzeba wszystko czytać. ..

   Usuń
 4. Widac idziesz droga Michala... nie podoba mi sie taki kierunek bloga, ale w sumie mozesz miec w nosie moje zdanie :) Sam bank jest pochodna BZWBK, kto u nich ma/mial konto wie z czym to sie wiaze. W tabeli oplat sa jakies 5 zl koszty za 2 -gi przelew. W takiej BGZ OPTIMIE na start jest lokata 4% i zero jakichkolwiek oplat. Tak, korzystam, jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam konto w BZ WBK, jak również lokatę w BGŻ Optimie - o wszystkim było na blogu :-)

   Co do kierunku bloga - nie ma zaplanowanej drogi rozwoju, a to co tu piszę jest adekwatne do mojej aktualnej sytuacji. Zakładam lokatę - wiecie o tym, zmieniam konto - również. Dla mnie proste :-)

   Usuń
  2. Pochodna BZWBK? Ten bank nie ma nic wspólnego z BZWBK, bliżej mu do dawnego mBanku bo też jest to 100% internetowy bank, no i założyciel SMART kiedyś właśnie założył mBank

   Usuń
 5. Nie porównujmy konta oszczędnościowego z lokatą bo to są dwa różne produkty. Zasada jest jedna, jeżeli chcemy powierzyć bankowi nasze oszczędności na dłuższą metę powiedzmy 12- 24 miesiące, to zawsze należy wybrać lokatę, bo zarobimy o wiele więcej niż na koncie oszczędnościowym za ten sam okres. KO jest dobre jak chcemy mieć ciągły dostęp do naszych pieniędzy. Pamiętajmy aby nie wierzyć we wszystko co reklamują banki, zawsze analizujmy dokładnie każdą ofertę. Nie bójmy się korzystać z porównywarek, dzięki którym łatwo i szybko można wszystko sprawdzić

  OdpowiedzUsuń
 6. a można zamknąć to konto później bez problemu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W jaki sposób mogę zamknąć konto w Banku SMART?

   Umowa ramowa lub Umowa Rachunku ROR może zostać wypowiedziana przez Posiadacza Rachunku wyłącznie w formie pisemnej na podstawie przesłanego do Banku na Adres do Doręczeń Formularza „Wniosek o zamknięcie rachunku bankowego”.

   W sytuacji gdy saldo Rachunku, na które składają się Środki Dostępne wraz z należnymi odsetkami lub stanowią wyłącznie należne odsetki, wynosi więcej niż 50,- PLN wymagana jest Dyspozycja zamknięcia Rachunku z notarialnym poświadczeniem podpisu Klienta.

   Dyspozycja zamknięcia Rachunku Oszczędnościowego może zostać przyjęta w następujący sposób: za pośrednictwem serwisu telefonicznego COK lub za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej ze skrzynki pocztowej Klienta, której adres jest zarejestrowany w Systemie Banku, na adres wskazany przez Bank na Stronie Internetowej lub za pośrednictwem papierowej Dyspozycji przekazanej do Banku na Adres do Doręczeń."

   Problemu nie powinno być. A jeśli zadbamy, żeby zamknąć konto z małym saldem to jeden list powinien wszystko załatwić :-)

   Usuń
 7. od 12 lutego oprocentowanie będzie tam naliczane zgodnie ze wskaźnikiem WIBOR 3M aktualnie wynosi on 2% w sumie byłby to dalej znośny wynik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już są nowe informacje. Ci, którzy założyli konta przed 12 lutego będą mieli oprocentowanie na poziomie 3%. Dla nowych klientów pozostaje 3,5% (do 17 marca). Czyli jest dużo lepiej niż się spodziewaliśmy :-)

   Usuń
 8. to konto jest lepsze niż nie jedna lokata. jutro idę sobie założyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam to konto i bardzo sobie je chwalę :) można korzystać tak jak z normalnego a dodatkowo konto zarabia :)

  OdpowiedzUsuń