niedziela, 27 października 2013

Jak wybrać konto oszczędnościowe?


flickr.com
Jak już wspominałam wam w poprzednich postach , jeszcze kilka miesięcy temu w sprawach oszczędzania byłam zielona. Dziś chciałabym krótko opisać jak wybierałam swoje pierwsze konto oszczędnościowe i jakie czynniki powinny być przy tym wyborze najważniejsze. Jeśli jeszcze nie masz konta oszczędnościowego (lub zwykłego rachunku na którym gromadzisz swoje oszczędności) przeczytaj uważnie ten post i śmiało podążaj moim przykładem. Ze wszystkich rzeczy, które do tej pory wprowadziłam w związku z oszczędzaniem, patrzenie jak pieniądze się mnożą bez mojego udziału jest chyba najprzyjemniejsze i najbardziej motywujące.
O tym, że potrzebne jest mi konto oszczędnościowe wiedziałam od momentu, kiedy pomysł na oszczędzanie narodził się w mojej głowie. Z racji zakupowej impulsywności (która jest charakterystyczna chyba dla wszystkich Pań) nie mam tyle silnej woli, żeby pieniądze leżały spokojnie na rachunku bieżącym.  Jeśli pieniądze są na koncie, z którego korzystam na co dzień, to znaczy, że mogę je spokojnie wydać. Wielokrotnie próbowałam zmienić ten sposób myślenia, ale nigdy nie zakończyło się to sukcesem. Skoro więc postanowiłam zająć się oszczędzaniem „na serio” potrzebny był mi drugi rachunek bankowy.
Co miałam do wyboru? Rachunek oszczędnościowy lub coś w rodzaju funduszu inwestycyjnego z regularną, miesięczną kwotą wpłaty. Nie brałam pod uwagę lokat ze względu na to, że chciałam wyrobić sobie nawyk regularnego odkładania, a mimo to mieć w miarę łatwy dostęp do pieniędzy w sytuacjach awaryjnych. Póki co inwestowanie odkładam na później.

Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe?
1. Pieniądze nie są dla nas dostępne podczas załatwiania codziennych spraw. Mogą spokojnie leżeć i nie kłóć nas w oczy przy codziennych zakupach.
2. Najczęściej możliwy jest tylko jeden przelew miesięcznie (bez prowizji). Opłata za kolejne przelewy zmusi nas do dokładnego zastanowienia się czy oby na pewno należy uszczknąć oszczędności.
3. Odkładanych pieniędzy nie „zjada” inflacja. Wiadomo, że za jakiś czas te pieniądze będę mniej warte. Dzięki oprocentowanie, będzie ich troszkę więcej.
4. W każdej chwili możemy sobie ładnie patrzeć jak nasze pieniądze rosną

Mój wybór padł na rachunek oszczędnościowy. Muszę przyznać, że nie zrobiłam samodzielnego przeglądu ofert wszystkich banków. Korzystałam natomiast z porównywarek i zestawień publikowanych na stronach z wiadomościami ze świata finansów (typu bankier.pl). Przy tej okazji dowiedziałam się, że takie zestawienia są przygotowywane prawie co miesiąc – należy więc trzymać rękę na pulsie. Wybrałam 7 banków, które na wszystkich tych stronach pojawiały się w czołówce i porównałam ich oferty. Ustawiłam je według wysokości oprocentowania i wyrzuciłam z mojego zestawienia banki, u których wysokie oprocentowanie było promocyjne tylko na 2 – 6 pierwsze miesiące. Wśród banków, które zostały na mojej liście, porównałam warunki dodatkowe, czyli np. czy trzeba założyć normalne konto, jakie są opłaty za prowadzenie rachunku, kiedy następuje kapitalizacja odsetek itp.

Ostatecznie mój wybór padł na Deutsche Bank. Otwierając tam konto osobiste dbNET dostałam w pakiecie Konto Oszczędnościowe 24H dbNET z oprocentowaniem 3%. Jedyna opłata jaka mnie obowiązuje to 6 zł za kartę debetową do konta osobistego. Jednak planuję płacić tylko 1 zł, ponieważ jeśli  wykonam płatności kartą na 200 zł to obejmie mnie zniżka 5 zł. Pieniądze są na koncie oszczędnościowym od kilku dni i codziennie obserwuję jak rosną. Muszę wam powiedzieć, że to bardzo miłe uczucie J
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

5 komentarzy:

 1. Chcialbym zauważyc iż przelew w DBnet 24H na rachynek w DBnet zwykły kosztuje 10zł. Także prosze uważac na ta sytuacjie. Oprocentowanie 3% jest tylko do kwoty 10tys powyżej kwoty 10tys oprocentowanie spada. Nie jestem teraz pewny, ale spada chyba do 1,5% .Pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden przelew wewnętrzny w miesiącu między kontami w DB jest bezpłatny. Każdy kolejny to rzeczywiście 10 zł. Oferta 3% jest do kwoty 10 tys., później spada do 1,5%, a ta oferta będzie dostępna jeszcze tylko do końca maja.

   Nadwyżki ponad 10 tys. można ulokować w innym miejscu :-)

   Usuń
 2. Obecnie chyba DB na fatalną ofertę? Ja wybierałbym któreś z dwóch: Bank Smart i BGŻOptima. Sam mam oba, ale obecnie na Optimie jest pusto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem właśnie w trakcie rozglądania się a nowym, bo od grudnia oprocentowanie w DB spada. Dzięki za polecenie - wezmę pod uwagę.

   Usuń
 3. BGŻOptima kiedyś miała dobre konto z lokatą bezkarną. O ile lokata bezkarna nadal jest dostępna w BGŻOptima, to niestety Konto w BGŻOptima ma teraz 0,7%. Obecnie już raczej nie ma dobrych kont oszczędnościowych, w większości przypadków wszystkie oprocentowanie ma charakter promocyjny przez 2-3 miesiące, a potem spada do nieopłacalnego poziomu.

  OdpowiedzUsuń