czwartek, 24 października 2013

Budowanie kapitału - jak zacząć oszczędzać?

Money House
flickr.com 
Pora na kolejną część mojej historii o oszczędzaniu. Dziś postaram się opisać pierwsze kroki, które pozwoliły mi zacząć oszczędzać i już przyniosły pewne korzyści (zysk z oprocentowania konta oszczędnościowego). Dla każdego najlepsza droga do oszczędzania będzie sprawą indywidualną. Ja przedstawię co udało mi się do tej pory zrobić i jakie efekty przyniosły podjęte decyzje. Może pomogą Ci znaleźć swój sposób na rozpoczęcie oszczędzania?


Krok 1. Zbieranie informacji
Tematyką oszczędzania zainteresowałam się w wakacje. Ale jak wiadomo wakacje to czas raczej wydatków niż oszczędzania i długa jeszcze była droga przede mną. Gdy pojawił się pomysł, pierwszą rzeczą jaką zrobiłam było poszukiwanie informacji, czytanie porad i znalezienie sprawdzonych już sposobów na oszczędzanie. W tym miejscu chciałabym Ci serdecznie polecić blog Michała Szafrańskiego, który pomógł mi znaleźć kilka ciekawych rozwiązań oraz książki: „4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa (The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich) i „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej” Andrzeja Fesnaka. Książki zasługują na odrębną recenzję, której możecie się spodziewać niedługo. Po zapoznaniu się z całą masą informacji w Internecie przyszedł czas na działania.

Krok 2. Pierwsze konto oszczędnościowe
Kiedy moja wiedza o finansach była już nieco większa, rozpoczęłam poszukiwania konkretnych produktów finansowych, które pomogłyby mi zacząć oszczędzanie. Porównując oferty wielu banków oraz zestawienia publikowane na stronach z porównaniami ofert, podjęłam decyzję o założeniu konta oszczędnościowego. Aplikacja online trwała kilka minut. Kurier z umową był u mnie 3 dni później, a po 5 dniach od podjęcia decyzji o otwarciu takiego konta i aktywacji telefonicznej, pierwsze pieniądze zostały wpłacone i urósł już od nich procencik.

Krok 3. Rozmowa z partnerem i wyznaczenie celu
Gdzieś między wypełnieniem formularza online a podpisaniem umowy przyszedł czas na rozmowę z moim partnerem. Omówiliśmy naszą sytuację finansową (od kiedy zamieszkaliśmy razem prowadzimy wspólny budżet) oraz sprecyzowaliśmy plany na przyszłość. W tym momencie naszym głównym celem jest zakup mieszkania w perspektywie czterech lat. Ustaliliśmy, że będziemy odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe na początku miesiąca oraz procent naszych dochodów, który możemy odłożyć.

Krok 4. Pierwsze oszczędności!
Pierwsze pieniądze zostały wpłacone na konto oszczędnościowe. Oprocentowanie 3% w skali roku. I w tym momencie nie jest to istotne, że zaczęliśmy w połowie miesiąca. Ani też, że odłożyliśmy tylko 4% naszych wrześniowych dochodów. Ważne, że zrobiliśmy pierwszy krok w stronę oszczędzania i postanowiliśmy tą drogą podążać  J

Krok 5. Pierwszy budżet domowy
Stworzyliśmy plan budżetu na kolejny miesiąc. To znaczy zaplanowaliśmy na co i ile potrzebujemy w przyszłym miesiącu pieniędzy. Uwzględniliśmy koszty stałe, czyli mieszkanie, kredyt, jedzenie itp., ale też wydatki jednorazowe np. wymianę opon na zimowe czy zakupy związane z urodzinami chrześnicy. W ten sposób mamy nadzieję zapanować nad niekontrolowanymi zakupami.

Krok 6. Kontrola wydatków
Stworzyłam w Excelu arkusz kalkulacyjny, w którym zaczęliśmy zapisywać wydatki. Nic skomplikowanego – proste tabelki z kategoriami, które dodawaliśmy lub modyfikowaliśmy w miarę potrzeb. Arkusz zawsze jest pod ręką, a wpisanie zakupów z całego dnia zajmuje 3 minuty wieczorem. A już dziś płynie z niego wiele wniosków. Uświadomienie sobie ile pieniędzy wydajemy na różne drobne (i często niepotrzebne) rzeczy jest totalnym szokiem.


Każdy z tych kroków postaram się w najbliższym czasie rozwinąć, aby szczegółowo pokazać, jak łatwo można zacząć oszczędzanie pieniędzy i jak kilka szybkich decyzji może pchnąć nas w tym kierunku. Mam nadzieję, że lektura kolejnych postów pozwoli mi pokazać, że oszczędzanie nie jest takie straszne jak je malują  :-)
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

1 komentarz:

  1. Ad.6 - Co do kontroli wydatków polecam kontomierz.pl - świetna strona do "budżetowania" planowania wydatków, wykresy, tabele, analizy... Just great ;)

    OdpowiedzUsuń