niedziela, 1 grudnia 2013

Podsumowanie miesiąca 002 - Listopad 2013

Saving in a piggy bank
flickr.com
Dziś podsumowanie drugiego już miesiąca naszego oszczędzania. Pierwsze cieszy się dość dużym powodzeniem, więc oto jego listopadowa kontynuacja. W porównaniu do października nasze dochody były niższe, ale oszczędności zdecydowanie większe. Założony budżet został zrealizowany i "manko" w domowej kasie na poziomie zerowym. Listopad, pod względem oszczędzania musimy uznać za udany. Dodatkowo, nasze dochody powiększyły się o odsetki z oszczędności październikowych. Oby tak dalej :-) 

Nasza sytuacja finansowa w listopadzie była nieco gorsza niż w październiku.  Podobnie jak w zeszłym miesiącu, dochody zostały zasilone dodatkowymi sumami, wynikającymi z innych umów. Niestety już w grudniu nie będzie tak różowo. Kontynuowaliśmy skrupulatne zapisywanie naszych wydatków i pozwoliło nam to uniknąć w kasie "manka".  Założony budżet zrealizowany w całości, czyli zaliczamy ogromny sukces. Po dwóch miesiącach nie mogę jeszcze powiedzieć, że znamy już wyśmienicie swoje potrzeby, ale już dużo łatwiej było nam określić sumy potrzebne na ten miesiąc. 

Oto jak wyglądał nasz budżet w listopadzie:

Zarobki


Dochody stałe
74%
Dwie wypłaty, które wpływają na nasze konta regularnie 3 dni przed końcem każdego miesiąca. W tym miesiącu jedna nieznacznie powiększona, ale zawsze coś :-)
Dochody dodatkowe
26%
Nagroda w pracy oraz bony świąteczne od pracodawcy. 


W tym miesiącu zastrzyk gotówki był nieco mniejszy niż w październiku. Świąteczne bony dostaliśmy oczywiście nie w gotówce. Mimo, że nie są akceptowane przez wszystkie sklepy, postanowiliśmy 80% tego dodatkowego dochodu wpłacić na konto oszczędnościowe. Nasze założenie, żeby wydać bony zamiast pieniędzy, również fenomenalnie się powiodło i tym sposobem kolejne zaoszczędzone pieniądze J


WydatkiBezwzględnie stałe
26,0%
Opłaty, które są stałe co miesiąc. Czynsz, raty kredytu i rachunki za telefony. Okazało się jednak, że rachunki za telefony nie są takie stałe :-/ 
Względnie stałe
32,2%
Koszty, które ponosimy co miesiąc, ale nie są one zawsze na tym samym poziomie. Jedzenie, paliwo, chemia, przyjemności. Dzięki ich zapisywaniu w poprzednim miesiącu teraz udało nam się je w miarę celnie oszacować.
Nieregularne przewidywalne
20,8%
Wydatki, które pojawiają się co jakiś czas i jesteśmy w stanie się do nich przygotować. Książki, prezenty, wyposażenie, odzież, leczenie. To wydatki, które nie są regularne. W tym miesiącu dość dużo prezentów w tej grupie.
Niespodzianki
>1%
Koszty totalnie nie do przewidzenia. Właściwie to mało niespodzianek w listopadzie.
Oszczędności
20%
Spokojnie leżą na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na 3%*

* Nastąpiło kilka zmian w regulaminie mojego konta oszczędnościowego. Zmieniona została kapitalizacja odsetek z dziennej na rozliczenie miesięczne. Oczywiście jest to mniej korzystne, więc cały czas poszukuję lepszego miejsca na pomnażanie kapitału.


Wnioski jakie wyciągnęliśmy z tego zestawienia są postanowieniami na grudzień i niewiele zmieniły się od poprzedniego zestawienia:
  1. Ukrócić weekendowe wyjazdy i pomieszkać trochę w domu :-)
  2. Postarać się więcej pieniędzy odłożyć na koncie oszczędnościowym.
  3. Poszukać dodatkowych źródeł dochodu - teraz to już koniecznie, bo żadne dodatkowe dochody w grudniu nie są przewidziane.
  4. Nie przehulać grudnia w emocjach towarzyszących świątecznym zakupom i Sylwestrowi :-)
      Za miesiąc będziecie  mogli się przekonać czy postanowienia zostały wykonane i zobaczyć podsumowanie oszczędzania w 2013 roku (a właściwie trzech jego  ostatnich miesięcy).
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

1 komentarz:

  1. Darmowa karta Twisto i 100 zł premii za samą rejestrację i potwierdzenie danych!

    OdpowiedzUsuń