piątek, 3 stycznia 2014

Podsumowanie miesiąca 003 - Grudzień 2013

Saving in a piggy bank
flickr.com
Podsumowanie grudnia pojawia się z małym opóźnieniem, ale myślałam, że uda mi się opublikować je razem z podsumowaniem roku 2013. Niestety na to większe podsumowanie musicie jeszcze poczekać, a już dziś zapraszam na przegląd grudniowych wydatków. Jakie korzyści przyniosła nam zmiana nastawienia do pieniędzy? Czy  udało nam się zaoszczędzić na świątecznych prezentach tak jak planowaliśmy? Czy udało się zrealizować nasz zaplanowany na początku miesiąca budżet? I czy nasze oszczędności dalej rosną? Oczywiście - zobacz jak :-)Nasza sytuacja finansowa w grudniu była kiepska. Domowy budżet nie został zasilony prawie żadnymi dodatkowymi środkami. Właściwie dochody stałe były jedynym silniejszym zastrzykiem pieniędzy. Postanowienie o znalezieniu dodatkowych źródeł dochodu nie zostało więc w grudniu spełnione. Tak jak w poprzednich podsumowaniach, budżet podzieliliśmy na kilka kategorii (sprawdź jak we wpisie o budżecie domowym) i regularnie zapisywaliśmy wydawane kwoty. Po raz kolejny na początku miesiąca oszacowaliśmy ile pieniędzy wydamy w tym miesiącu oraz jakie wydatki nas czekają. Większość planów dotyczyła oczywiście uzupełnienia ostatnich świątecznych prezentów.

Oto jak wyglądał nasz budżet w grudniu:

Zarobki


Dochody stałe
95%
Dwie wypłaty, które wpływają na nasze konta regularnie 3 dni przed końcem każdego miesiąca.
Dochody dodatkowe
5%
Drobne kwoty, m. in. odsetki od naszych oszczędności.


W tym miesiącu zastrzyk gotówki był naprawdę słaby. Dlatego też ściśle trzymaliśmy się zaplanowanych wydatków i kupiliśmy tylko zaplanowane wcześniej świąteczne prezenty i gadżety.

WydatkiBezwzględnie stałe
32,2%
Opłaty, które są stałe co miesiąc. Czynsz, raty kredytu i rachunki za telefony. Okazało się, że te stałe opłaty pochłaniają jedną trzecią naszych stałych dochodów.
Względnie stałe
20,2%
Koszty, które ponosimy co miesiąc, ale nie są one zawsze na tym samym poziomie. Jedzenie, paliwo, chemia. W tym miesiącu dość dużo wydaliśmy na paliwo ze względu na świąteczne wizyty rodzinne. 
Nieregularne przewidywalne
17,6%
Wydatki, które pojawiają się co jakiś czas i jesteśmy w stanie się do nich przygotować (chociaż częściowo). W tym miesiącu były to ostatnie już prezenty oraz przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
Niespodzianki
4,5%
Koszty totalnie nie do przewidzenia. W grudniu zaskoczył nas samochód, który wymagał naprawy przed świątecznymi podróżami.
Oszczędności
8,3%
Spokojnie leżą na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na 3%


Bez dodatkowych dochodów zestawienie nie wygląda już tak różowo. Mam nadzieję, że z początkiem 2014 uda się te wyniki poprawić J

Wnioski jakie wyciągnęliśmy z tego zestawienia są postanowieniami na styczeń:
  1. Poszukać dodatkowych źródeł dochodu (postanowienie z poprzednich miesięcy wysuwa się na pierwsze miejsce)
  2. Ukrócić wydatki imprezowe - w grudniu było to 8% naszego budżetu!!! (nie wiem czy w karnawale uda nam się zrealizować ten cel).
  3. Postarać się więcej pieniędzy odłożyć na koncie oszczędnościowym - w Nowym Roku planujemy zwiększyć % odkładanych pieniędzy.
      Kolejne zestawienie już za miesiąc, a w najbliższym czasie spodziewać możecie się podsumowania oszczędzania w 2013 roku.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz