czwartek, 30 stycznia 2014

Najlepsza inwestycja? Inwestycja w siebie

Od jakiegoś czasu staram się nie tylko oszczędzać pieniądze. Ale też szukam sposobów jak takie zaoszczędzone pieniądze można rozmnożyć. Nie ukrywam, że oszczędzanie wpłynęło na inne finansowe decyzje. Mianowicie coraz częściej szukam dodatkowych źródeł dochodu. W trakcie tych rozważań i poszukiwań jasne stało się, że aby osiągnąć zyski należy podjąć ryzyko i poczynić inwestycje. W co najlepiej? Otóż dziś postaram się Was przekonać, że aby odnieść sukces musisz poważnie zainwestować w siebie.
Dlaczego to ważne i takie przydatne?

W moim pierwszym wpisie napisałam kilka słów o tym jak przygotowywałam się do rewolucji w domowych finansach. W kolejnych opisywałam moje pierwsze kroki. Mimo, że dziś nie jestem (jeszcze:-) ekspertem w dziedzinie oszczędzania, moja wiedza na ten temat znacznie się rozrosła. Dzięki temu, że piszę o moich poczynaniach na blogu, mam jeszcze więcej motywacji by tą wiedzę pogłębiać. Dzięki blogowi powoli wkraczam też w bardziej skomplikowane zagadnienia internetowe. Czy to mi coś dało? Oj wiele. 

Po pierwsze zdobyłam wiedzę, której nikt mi nie odbierze i będę ją dalej rozwijać.
Po drugie nabyłam umiejętności, które mogą podnieść moją atrakcyjność na rynku pracy lub być podstawą do starania się o podwyżkę u obecnego pracodawcy.
Po trzecie nawiązałam kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować ciekawą znajomością towarzyską lub ofertą zawodową.

To tyle o mnie. Dodam tylko, że inwestycja w oszczędzanie i prowadzenie bloga była do tej pory niewielka i absorbowała głównie mój wolny czas a nie gotówkę. 

Co może Ci dać inwestowanie w siebie?

1. Własną satysfakcję, dzięki spełnianiu potrzeby rozwoju i samodoskonalenia się.
2. Wzrost atrakcyjności Twojej osoby na rynku pracy.
3. Realny wzrost zarobków lub....
4. ... dodatkowy zarobek.
5. Możliwość prowadzenia własnej firmy.
6. Rozpoczęcie zarabiania na swojej pasji.

Oczywiście moja lista nie wyczerpuje tego zagadnienia. Sam najlepiej wiesz, jakie realne korzyści możesz zdobyć dzięki podnoszeniu swoich kwalifikacji lub zdobywaniu dodatkowych. Wszystko zależy od branży i własnych zainteresowań, więc jeśli ruszysz głową jestem pewna, że uda Ci się znaleźć co najmniej dwa razy więcej korzyści. Pojawi się zatem kolejne pytanie, czyli:

W co najlepiej inwestować?

Tutaj sprawa wygląda bardzo indywidualnie. W zależności od tego gdzie pracujesz i czym oprócz pracy się interesujesz, musisz wybrać drogę swoich inwestycji w siebie. Ze swojej strony spróbuję jedynie wskazać w jakie wartości warto inwestować bez względu na branżę, ale decyzja co w danym momencie będzie dla Ciebie najbardziej wartościową inwestycją należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

1. Językiflickr.com
Bez względu czy zapiszesz się na kurs w szkole językowej, prywatne lekcje, czy po prostu zakupisz poradnik lub fiszki do samodzielnej nauki, uważam, że zawsze warto jest zainwestować w naukę języka obcego. Dzisiaj na rynku pracy znajomość języka angielskiego jest już normą. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak w 2013 r. 67% badanych zna jeden język obcy w stopniu dobrym lub bardzo dobrym. Prawie połowa badanych wskazała na język angielski. Większość pracodawców wymaga znajomości co najmniej jednego języka, a najlepsze oferty (czyli takie, które nas najbardziej interesują) wymagają znajomości angielskiego i jakiegoś drugiego języka. Dodatkowo znajomość języków pozwala na powiększenie naszego rynku pracy - pojawia się możliwość aplikowania na oferty pracodawców zagranicznych, zazwyczaj lepiej płatnych.2. Umiejętności komputerowo - internetoweflickr.com
Tych akurat nigdy za wiele. W nieustannie rozwijającym się świecie, który nieubłaganie zmierza ku informatyzacji wszystkich aspektów naszego życia, umiejętności ogarnięcia tego wszystkiego są niezbędne. Szczególnie jeśli pracujesz, w dynamicznie rozwijającej się branży lub planujesz w takiej pracować. Znajomość podstaw obsługi internetu, social mediów, programów graficznych, nie wspominając już o pakietach biurowych to w dzisiejszym świecie konieczność. Im więcej takich umiejętności zdobędziesz tym cenniejszy dla pracodawcy będziesz, a przy właściwym ich wykorzystaniu Twoja praca może być szybsza i łatwiejsza.3. Marketing

W każdej branży pożądane są umiejętności marketingowe. Nie ważne czy pracujesz w usługach, produkcji czy nawet w sferze budżetowej znajomość podstaw marketingu na pewno Ci nie zaszkodzi. Kreowanie i zaspokajanie potrzeb od dawna wyszło poza ramy handlu bezpośredniego i nawet jeśli nie w obecnej pracy, to może Ci się przydać w przyszłości lub dla własnych potrzeb, np. przy sprzedawaniu swojego rękodzieła czy choćby na portalach aukcyjnych. Jeśli posiądziesz tajemną wiedzę z dziedziny marketingu łatwiej będzie Ci także uodpornić się na jego działanie, co niezwykle przydaje się przy zakupach.


Mam nadzieję, że kilka moich porad i przemyśleń pomoże Ci przekonać się do inwestowania w siebie. Rozwijanie swoich umiejętności i kompetencji może pomóc Ci w życiu zawodowym i prywatnym. Tylko od Ciebie zależy czy postanowisz się rozwijać i w ten sposób poprawiać swoją względną wartość jako pracownika. Gorąco do tego zachęcam i czekam na Wasze komentarze :-)Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie polub 
A jeśli wolisz to możesz znaleźć 

11 komentarzy:

 1. Nigdy nie myślałam że edukacja to inwestycja. Trzeba będzie zrobić jakieś kursy i zacząć się szkolić to może znajdę lepszą pracę. Dobry blog, świetne rady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło wiedzieć, że rady Ci się przydały :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze pieniądze pójdą na język angielski. Ale chyba, na jakis kurs, bo samemu ciężko się zmusić i zorganizować czas " bo przecież zawsze coś jest do zrobienia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomek - kurs dopiero jak się zmotywujesz! Inaczej będziesz płacił za lekcje na które nie będziesz chodził albo będziesz uczęszczał ale nic nic wyniesiesz! Pierwsze zmiany potrzebne są w głowie :-)
   Wiem co mówię, bo sama chodzę na kurs i widzę mnóstwo ludzi, którzy chodzą, bo szkoda im pieniędzy, a nic nie robią. Efektów z tego niestety nie będzie.

   Usuń
 4. Jak dla nas inwestowanie w siebie to najlepsze co można zrobić z zarobionymi pieniędzmi. Warto się rozwijać i kształcić, a i samopoczucie jest wtedy lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis, bardzo się z nim zgadzam. Jak założyłam firmę i tylko zaczęłą przynosić mizyski zaczęłam inwestować w szkolenia dla siebie, następnie w marketing. Poźniej postanowiłąm zatrudnić pracowników. Jka okazali się lojalni to zanwestowałam też w szkolenia dla nich- co przynisoło wsaniały zysk. Teraz chcę zainwestować w nowe oprogramowanie pomagające w zarządzaniu firmą. zobacz jakie to przynosi efekty!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja muszę się przyznać, że w oszczędzaniu jestem beznadziejna. Może dlatego, że nigdy nie musiałam tego robić? Jestem nauczona raczej spłacać niż oszczędzać. Ale muszę przyznać, że bardzo często inwestuję w siebie. Ostatnio skorzystałam z pożyczki online i opłaciłam sobie cały cykl coachingu osobistego. I muszę przyznać, ze to była jedna z lepszych inwestycji w moim życiu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się, zdecydowanie warto inwestować w poszerzanie swoich kompetencji zawodowych. Niedawno miałem okazję przekonać się o tym, pojawiając się na szkoleniu organizowanym przez https://witalni.pl/. Zdecydowanie polecam sprawdzić i rozważyć. Również, jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz szkolić swoją kadrę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie! Ja zainwestowałam w włóczka online - welnabawelna.pl i jestem bardzo zadowolona, wreszcie nauczę się robić na drutach i na szydełku!

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak samo twierdzę że najlepszą inwestycją jest zawsze inwestycja w siebie.Jak odbrze się nie zainwestuję w rozwój to się nie wyjmie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Microsoft dynamic CRM is kind of software that every company should have to increase their revenue.

  OdpowiedzUsuń