sobota, 1 lutego 2014

Podsumowanie miesiąca 004 - Styczeń 2014

flickr.com
Dziś podsumowanie już czwartego miesiąca naszego oszczędzania. Założony budżet został po raz kolejny zrealizowany, dlatego entuzjazm związany z tym pasmem sukcesów wciąż rośnie. W styczniu wprowadziliśmy kilka zmian w planowaniu budżetu. Dodatkowo, nasze dochody powiększyły się o kolejne odsetki z oszczędności trzymanych na koncie. Wciąż poszukujemy stabilnego źródła dodatkowych dochodów. W styczniu uruchomiłam także statystyki bloga. Okazuje się, że jest Was więcej niż przypuszczałam :-)

Nasza sytuacja finansowa w styczniu była stabilna, ale bez rewelacji.  Podobnie jak w grudniu, dochody nie zostały zasilone większymi dodatkowymi sumami. Poszukiwania dodatkowych źródeł zaowocują dopiero w lutym.

Jako ciekawostkę podam, że od 5 stycznia uruchomiłam statystyki bloga na Google Analytics i okazało się, że jest Was tu całkiem sporo :-) W ciągu stycznia, czyli czwartego miesiąca od założenia, blog odnotował 200 unikalnych użytkowników, 352 wizyty i 1352 odsłony. Dziękuję i zapraszam do dalszego śledzenia naszej przygody z oszczędzaniem! Dodatkowo blog pojawił się na fecebook.com jako Gosia Oszczędza i serdecznie Was zapraszam do polubienia.

Wracając do sedna sprawy, oto jak wyglądał nasz budżet w styczniu:

Zarobki


Dochody stałe
92%
Dwie wypłaty, które wpływają na nasze konta regularnie 3 dni przed końcem każdego miesiąca. W tym miesiącu jedna nieco pomniejszona ze względu na podatki od świątecznych bonów i drobne zwolnienie lekarskie.
Dochody dodatkowe
8%
Kolejna kapitalizacja odsetek z konta oszczędnościowego i drobne wpływy prezentowe.


W tym miesiącu dochody były przeciętne. Po raz kolejny poszukiwania dodatkowego dochodu nie przyniosły rezultatu. Ale już w lutym będzie to wyglądać lepiej :-) Dochody dodatkowe to dwa prezenty w postaci gotówki oraz odsetki od pieniędzy odkładanych na koncie oszczędnościowym. Ponieważ jest ich tam coraz więcej to i  odsetki rosną J


WydatkiBezwzględnie stałe
32,0%
Opłaty, które są stałe co miesiąc. Czynsz, raty kredytu i rachunki za telefony. Także nasz fundusz rozrywkowy postanowiliśmy przypisać do wydatków bezwzględnie stałych.
Względnie stałe
23,6%
Koszty, które ponosimy co miesiąc, ale nie są one zawsze na tym samym poziomie. Jedzenie, paliwo, chemia, przyjemności. W styczniu dość dużo przeznaczyliśmy na uzupełnienie chemii.
Nieregularne przewidywalne
24,2%
Wydatki, które pojawiają się co jakiś czas i jesteśmy w stanie się do nich przygotować. Książki, prezenty, wyposażenie, odzież, leczenie. Głównie uzupełnienie garderoby na noworocznych wyprzedażach i udział w karnawałowych imprezach.
Niespodzianki
19,7%
Koszty totalnie nie do przewidzenia. Przepiękna i niespodziewana dla mnie niespodzianka związana z zaręczynami!
Oszczędności
8,3%
Spokojnie leżą na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na 3%*

*  Wkrótce pojawi się wpis dotyczący naszych pierwszych inwestycji. A w kolejnym podsumowaniu będzie już odrębna kategoria dla inwestycji :-)


Wnioski jakie wyciągnęliśmy z tego zestawienia są postanowieniami na luty.
  1. Rozpocząć inwestycje zgromadzonego kapitału - w trakcie :-)
  2. Postarać się więcej pieniędzy odłożyć na koncie oszczędnościowym.
  3. Poszukać dodatkowych źródeł dochodu - już częściowo realizowane.
      Już za miesiąc kolejne zestawienie i wtedy będziecie  mogli się przekonać czy postanowienia zostały wykonane. Tymczasem przygotowuję kolejne wpisy i życzę powodzenia w Waszym oszczędzaniu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz