piątek, 1 sierpnia 2014

Podsumowanie miesiąca 010 - Lipiec 2014

flickr.com
Już 10 miesiąc oszczędzania i kolejne podsumowanie! Mimo, że początkowa ekscytacja oszczędzaniem powoli opada to wcale nie odchodzimy od pozytywnych nawyków, które udało nam się w tym czasie wypracować. Lipiec był raczej łaskawy. Spadły nasze dochody - brak dodatkowych (odbijemy sobie w sierpniu, kiedy pojawią się znaczne wypłaty!), ale jednocześnie spadły wydatki. Wcale się nie ograniczaliśmy, urządziliśmy huczną imprezę, a mimo to wydaliśmy mniej niż w statecznym czerwcu. Jak nam się to udało? Zapraszam na kolejne podsumowanie :-)

Podsumowanie lipcowe zawiera odniesienie do czerwca. Jeśli np. nasze wydatki wzrosły to obok wydatków zobaczycie czerwony procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeśli jednak udało nam się poprawić wynik zobaczycie zielony procencik, który pokaże zmianę. W sytuacji, gdy nic się nie zmieniło będzie tam okrągłe zero. Z dochodami oczywiście podobnie, ale odwrotnie :-)

W czerwcu dochodziliśmy do siebie po bardzo kosztochłonnym maju (dwa wesela + mały urlop). Odpuściliśmy sobie imprezy, stołowaliśmy się w domu i zbytnio nie szaleliśmy. W lipcu jak to latem - tu piwo, tu lody, tu koncert, a jednak wydatki się zmniejszyły :-) Liczyliśmy też na dodatkowe dochody, ale okazało się, że te znaczące pojawią się dopiero w sierpniu. Czyli tam też pojawił się spadek. Właściwie to lipiec skończyliśmy na plusie. Chociaż mieliśmy małe momenty pokus :-)


DOCHODY

Dochody ogółem -1,6%
Stałe 0,0%
Dodatkowe -76,0% brak dodatkowych zleceń; dodatkowy dochód tylko z odsetek z KODochody stałe na tym samym poziomie co wcześniej. Dodatkowe zmniejszyły się w stosunku do zeszłego miesiąca - w czerwcu mieliśmy odsetki z zakończonych lokat, teraz tylko z konta oszczędnościowego. Inne inwestycje na razie się zwracają, ale dochody przyjdą z czasem :-) Znaczących wpływów dodatkowych spodziewamy się w sierpniu.

WYDATKI

Wydatki ogółem -17%
Bezwzględnie stałe 6%
czynsz 0%
raty 0%
telefony -3% ciut mniej rozmawialiśmy :-)
przyjemności 61% trochę opróżniliśmy naszą rezerwę na przyjemności :-)
Względnie stałe -15%
jedzenie -4% wróciliśmy do dobrych nawyków jadania w domu
transport -4% oszczędzamy na komunikacji, korzystając z dobrej pogody :-)
chemia -39%
imprezy 23100% po skąpym czerwcu (0 zł) nadrobiliśmy towarzyskie zaległości :-)
prasa -26%
odzież -100% żadnych! Szykujemy się na sierpniowe wyprzedaże :-)
Nieregularne przewidywalne -75%
książki 3600%
prezenty -88% urodziny mojego wybranka :-)
wyposażenie -53%
edukacja 50%
Niespodzianki - Podobnie jak w czerwcu -
żadnych!


Wydatki stałe: Udało nam się nieznacznie obniżyć opłaty za telefon. Właściwie bez jakiś szczególnych starań - po prostu mniej dzwoniliśmy :-) Ale zafundowaliśmy sobie spory wydatek z "zaoszczędzonych" w poprzednich miesiącach funduszy na przyjemności. Ogółem lekko do góry, ale bez ekscesów.

Względnie stałe: W czerwcu nie chodziliśmy na imprezy, w lipcu odbiliśmy to sobie - urządziliśmy imprezę u siebie (oczywiście małym kosztem!), ale też nadrobiliśmy zaległości towarzyskie. Procent przerażający, ale to tylko dlatego, że w czerwcu było tam okrągłe 0. Ze względu na pogodę transport komunikacją miejską i samochodem ograniczamy - lepiej wychodzi nam spacer lub rower. Nie kupiliśmy też nic z odzieży - planujemy zaszaleć na sierpniowych wyprzedażach ;-)

Nieregularne przewidywalne: Kupiliśmy jedną książkę, prezent urodzinowy dla mojego wybranka i niewiele wyposażania (dwa papierowe żyrandole w empiku za 9 zł i jakieś inne bibeloty- zobacz w co warto inwestować w wynajmowanym mieszkaniu), ale szykujemy się poważnie do dalszej edukacji :-)

Niespodzianki: Podobnie jak w czerwcu nic nam nie wyskoczyło nagłego - takie rzeczy cieszą najbardziej. To znaczy, że konstruowanie naszego budżetu na kolejne miesiące wychodzi nam coraz lepiej :-)

Oszczędności wciąż rosną :-) W lipcu dołożyliśmy 14% regularnych dochodów i oszczędności urosły o 30%.

* Takie podsumowania lubię najbardziej - może nie jest spektakularne, ale bardzo napawa mnie optymizmem i daje kopa na kolejny miesiąc :-) Dajcie znać jak lipiec wypadł u Was :-)

13 komentarzy:

 1. Oszczędności rosną, więc gratuluję i oby tak dalej. U mnie pomału do góry i do przodu :) Sporo namieszałem w tym miesiącu, ale staram się już o tym zapomnieć i działać dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobra organizacja budżetu. Dobrze, że widać jak oszczędności wzrastają. Dzięki temu pewnie macie więcej motywacji. A że i czasem trzeba trochę zabawy ;) Oszczędzanie ważne i pieniądze też ale nikt nie zastąpi przyjaciół. Powodzenia w kolejnym podsumowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Oczywiście wzrost zawsze wzmaga motywację, ale też pozwala się lepiej kontrolować :-)

   Usuń
 3. Cześć Gosia,
  bardzo ciekawy i motywujący blog. W polskich realiach ciężko jest odkładać jakiekolwiek pieniądze i przy małych zarobkach często jedynie korzystne warunki dają sposobność do odłożenia jakiegokolwiek grosza. Ja rozpoczęłam rewolucję oszczędzania od decyzji, że przestaję kupować - głównie ubrania, kosmetyki i książki. Dodatkowo wprowadziłam dzienniczek zakupów, który pomaga mi trzymać się limitów:) Piszę o tym na swoim blogu, na który zapraszam:)

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamila, Twoje kroki na pewno pozwolą Ci rozpocząć przygodę z oszczędzaniem. Małe zmiany - wielki efekt :-) Będę trzymać kciuki za Twoje powodzenie, a tym czasem zapraszam do lektury bloga - znajdziesz tu wpisy o oszczędzaniu na kosmetykach i innych rzeczach :-)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Całkiem dobrze się to prezentuje. Na pewno dużo wysiłku kosztuje was tak dokładne planowanie budżetu ale warto. Ja sam zawsze zaczynam i nigdy nie mam wystarczająco siły aby to dokończyć. Może w końcu pora to zmienić.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominik, stworzenie budżetu naprawdę otwiera oczy i pozwala kontrolować "uciekające" pieniądze. Polecam się zmobilizować! A zapewniam, że nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać :-)

   Usuń
 5. Ważne że pieniążków jest coraz więcej :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Super blog, mam 24 lata i pomału (hm, raczej nie ale tak za 7-8lat :P jak znajdę sobie żonę ) zbieram na mieszkanie (albo najpierw wynająć na kilka lat),ale po drodze fundusze awaryjne i inne poduszki finanswoe więc trzeba zacząć żyć z głową :) jeszcze rok studiów, potem praca i życie (mam nadzieję) jak w Simsach :D czyli robisz co chcesz i kupujesz co chcesz, ale żeby to robić trzeba mieć kasę :)
  dzięki za relację, bo też jestem samoukiem oszczędzania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre podejście - życzę wytrwałości :-) Życie nie zawsze jest takie jak w Simsach, ale z takim podejściem na pewno sobie poradzisz :-)

   Usuń
 7. Wow, gratulacje! Inspirujące :). Dzięki za taki szczegółowy, praktyczny opis. Też staram się oszczędzać! Podoba mi się pomysł z urządzeniem niedrogiej imprezy w domu, chyba zrobię to samo :).

  http://123oszczedzanie.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń